VETERİNER HEKİMDEN TÜBİTAK BAŞKANI OLUR.

Cumhurbaşkanı adayı Sayın Muharrem İnce’nin 05.05.2018 Cumartesi Günü tanıtım toplantısında yaptığı konuşmasında kullandığı “ Veterinerden TÜBİTAK başkanı olmaz.”  İfadesi Vakfımızın üyeleri ile ülke genelinde tüm Veteriner Hekimleri üzen talihsiz bir ifade olmuştur.

Her şeyden önce ülkemizdeki bilimsel çalışmaların tarihi seyrine bakıldığında , Veteriner Hekimlerin bilim dünyasında ne kadar etkili oldukları görülecektir.

Osmanlıdan günümüze; Yüzbaşı Hüdai Bey, Yüzbaşı Kemal Cemil Bey, Binbaşı Ahmet Bey, Ord.Prof.Dr. Süreyya Tahsin Aygün, Prof.Dr. Mahir Büyükpamukçu, Prof. Dr. Hayati Çamaş, Biyokimya,  Bakteriyoloji, Patoloji(kanser), Kök hücre gibi konulardaki çalışmaları ile birer mucit olan bilim insanlarından bazılarıdır. Bu kısa yazıda hepsini anlatamayız. Bir çoğu yaşadığı dönem itibarı ile TUBİTAK Danışma Kurulu Üyeliği yapmış, TUBİTAK Bilim Ödülü almaya hak kazanmıştır.

Ayrıca İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve Dünyaca ünlü edebiyatçı Cengiz Aytmatov da Veteriner Hekimdir.

Veteriner Hekimler tarihin en eski, en fonksiyonel ve insan sağlığı açısından da en anlamlı mesleğinin mensuplarıdır. Veteriner Hekimlerin asli görevleri toplumun sağlıklı beslenmesini sağlamalarıdır. Sağlıklı hayvan, sağlıklı gıda, sağlıklı insan üçlemesinin mimarı Veteriner Hekimlerdir. Onsuz olmaz. Veteriner Hekim yoksa Tek Tıp, Tek Sağlık konsepti topaldır, yürüyemez.

Veteriner Hekimler acıları, ızdırapları sözlere göre değil, bakışlara, davranışlara ve seslere göre dindirerek çare bulan harikulade bir mesleğin mensuplarıdır.

Bugün sayıları 30 bini geçen Veteriner Hekimler ülkemizin en ücra köşelerinden, metropollere kadar  ülke kalkınmasının isimsiz kahramanları olarak ta mesleklerini icra etmektedirler.

Sözü fazla uzatmaya gerek yok, mesleki kompleksimiz hiç yok. Her şey ortada.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Vakfı olarak; Önemli bir yanlıştan dönülerek, meslek mensuplarımızın haklı tepkilerine ve üzüntülerine sebep olan ifadenin bir an önce düzeltilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Yönetim Kurulu Adına

Ali Eroğlu

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Vakfı Başkanı